Çocuklarda Güneşten Korunma

günes-haber

Yazın açık havada uzun süre vakit geçirerek güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırız. Güneşin ve güneşten aldığımız D vitamininin tabi ki çok faydası vardır. Fakat son yıllarda ozon tabakasındaki incelme ve delinmeler nedeniyle artık güneş ışınlarının zararlı etkileriyle de karşı karşıya kalmış durumdayız.

Sonuç olarak uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanıklarına, cilt kırışıklıkları ile yaşlanmasına ve cilt kanserlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte güneşin zararlı etkilerinden bebeklerimizi ve çocuklarımızı korumamız önemlidir.

Güneşten Korunmak İçin Genel Kurallar

Altı aydan küçük bebeklerin direk güneş ışınlarından korunması gerekir. Güneşli havalarda bebekler ağaç veya şemsiye gölgesinde tutulmalıdırlar.
Giysilerin her zaman rahat, pamuklu ve açık renkli olmasına dikkat edilmelidir.
Kullanılacak şapka özellikle kulak, yüz ve enseyi koruyacak şekilde olmalı ve şapkanın siper kısmı uzun olmalıdır.
Güneş ışınlarının daha dik geldiği sabah saat 10 ile akşam saat 16 arasında mümkünse güneşe çıkmamalıdır.
Güneş gözlükleri %99 UV ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır.
Kullanılacak güneş kreminin koruma faktörü en az SPF 15 olmalı, suya dayanıklı, kokusuz, parfümsüz, non allerjik güneş kremleri tercih edilmelidir.
Çocuklara güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunması gerektiği öğretilmeli ve onlara bu konuda örnek olmaya çalışılmalıdır.

Güneş Kremi Kullanımı

-Güneş kremleri cildi güneş yanıklarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Ama güneş kremi kullanmak güneşin altında uzun süre kalmak anlamına gelmemelidir.
-Kullanacağınız güneş kremi mutlaka geniş spektrumlu yani hem UVA hem de UVB ye karşı koruyucu olmalıdır. UVA daha uzun dalga boyludur ve derinin daha derin tabakalarını etkileyerek cilt kanserine yol açabilir. UVB ise daha kısa dalga boylu olup derinin daha üst tabakalarını etkiler. Kullanacağınız güneş kreminin güneş koruma faktörü en az SPF 15 ile 50 arasında olmalıdır. SPF 50 faktör üstünde koruması olan kremler için henüz yeterli araştırma yoktur
-İçeriğinde oksibenzon maddesi olan kremler tercih edilmemelidir. Çünkü oksibenzon hormonal etkiler gösterebilmektedir.
-Özellikle yüz, burun, kulak bölgesi gibi hassas bölgelere çinko-oksit ve titanyum oksit içeren kremlerden kullanılmalıdır.
-Güneş kremi güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürmelidir. Her iki saatte bir tekrar edilmelidir. Havuz veya denize girip çıktıktan sonra, havlu ile kurulanma sonrası güneş kremi tekrar sürülmelidir.
-Altı ayında altındaki bebekler için eğer güneşten koruyamayacağınız bir durum varsa çok az miktarda yüz kısmına güneş kremi sürülmelidir. Altı ayın üzerindeki bütün bebek ve çocuklara güneş kremi kullanılabilir.

Güneş Yanıklarında Ne Yapılmalı ?

-Sıvı kaybını önlemek için çocuğunuza bolca su veya taze meyve suyu içirin.
-Yanan bölgelere sık sık soğuk su uygulayarak sıcaklığı ve acıyı yatıştırmaya çalışın.
-Eğer ağrısı fazla ise paracetamol veya ibufen gibi ağrı kesici şuruplardan faydalanın.
-Yanık bölgesine doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın.
-Güneşten yanan bölgeler iyileşene kadar çocuğunuzu güneşten uzak tutun.
-Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçük ise veya 1 yaşında büyük ama güneş yanığı sonucunda cildinde su toplaması, acıma veya ateş varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir