Kızamıkçık

kızamıkcık-haber
Kızamıkçık (Alman kızamığı veya 3 gün kızamığı) özellikle ilk olarak deriyi ve lenf nodlarını etkileyen bir enfeksiyondur. Kızamıkçık virüsü sebep olur (kızamığa sebep olan virüsle aynı değil) ve genellikle burun ve boğazdan atılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hamile annelerde bebek infekte olabilir. Genelde çocuk için hafif seyirlidir, asıl önemli tehlike hamilelerin infekte olmasıdır. Bu enfeksiyona bağlı olarak bebeklerde konjenital rubella (kızamıkçık) sendromu gelişebilir.

Kızamıkçık aşısı kullanılmaya başlanmadan önce her 6-9 yılda bir kızamıkçık epidemileri görülmekteydi. Özellikle 5-9 yaşlarında çocuklar etkilenirlerdi. Ancak son yıllarda aşılamanın etkilerine bağlı olarak çok az kızamıkçık ve konjenital rubella görülmektedir.

Bugün kızamıkçık infeksiyonlarının çoğu, gençlerden bir hayli fazla aşı olmamış yetişkinlerde görülmektedir. Bilim adamlarının tahminlerine göre %10 oranında genç yetişkin kızamıkçık infeksiyonuna yatkın olduğu yönünde ve bu da çocukları açısından çok büyük bir tehlike arz etmektedir.

BELİRTİ VE SEMPTOMLAR

Kızamıkçık infeksiyonu 1-2 gün hafif ateşle (37,2-37,8*C) ve kulak arkası ve ensede şişmiş lenf nodu şikayetleri ile başlar. Sonra yüzden başlayarak vücuda yayılan döküntüler ortaya çıkar. Vücuda döküntüler yayıldıkça yüz temizlenir. Bu döküntüler çoğu kez ilk belirti ve ailelerin ilk dikkatini çeken durumdur.

Bu döküntüler diğer viral döküntülerle aynı karakterde olabilir. Pembe ve kırmızı spot şeklindedirler ve birbirleri ile birleşebilirler. Kaşıntılıdırlar ve 3 günde sonlanırlar. Döküntüler temizlenince deri ince tabaka halindedir ve ışık saçar.

Diğer semptomları; baş ağrısı, iştahsızlık, hafif konjunktivit, burun tıkanıklığı veya akıntısı, vücudun diğer bölümlerinde lenf nodu şişmesi, eklem şişliği ve ağrısı.

Hamilelerde infeksiyon gelişirse, konjenital rubella sendromuna neden olur ve fetus gelişimini önemli derecede bozar. Etkilenen çocuklarda gelişme geriliğine, zeka geriliğine, kalp ve göz malformasyonlarına, karaciğer dalak, ve kemik problemlerine yol açar.

BULAŞMA

Damlacık yoluyla bulaşır. Döküntüler ortaya çıkmadan 1 hafta öncesi ve 1 hafta sonrası arasında bulaşıcılık mevcuttur. İnfekte ancak semptomsuz insanlar da virüsü yayar.

Yenidoğanlardan konjenital rubella sendromu olanlar virüsü idrar ve burun akıntıları ile 1 yıl ve daha fazla süre ile yayarlar ve bağışık olmayan insanlara bulaştırırlar.

ÖNLEME

Kızamıkçık aşı ile önlenebilir. İmmunizasyon hastalığın yayılmasını engellemekte çok önemlidir. Doğumdan hemen sonra görülen defektler konjenital rubella sendromuyla ilişkilidir.

Aşı bebeğe 12-15 ayları arasında karma aşı ile yapılmaktadır (MMR). 2.doz 4-6 yaşlarında yapılır. Bütün bu aşılama işlemleri dikkatle takip edilmeli ve yaptırılmalıdır.

Kızamıkçık aşısı kesinlikle hamilelere yapılmamalıdır veya hamile olma şüphesi olan kadınlara uygulanmamalıdır. Eğer hasta immunize değilse hamile kalmadan bir ay önce aşısını yaptırmalı ve öyle hamile kalmalıdır.

Hamile kadın immunize değil ise hasta insanlara yaklaşmamalı ve bundan sonraki gebelikleri için mutlaka doğumdan sonra aşı yaptırmalıdır.

İNKÜBASYON

Kızamıkçığın inkübasyon süresi 14-23 gün olup ortalama 16-18 gündür.

SÜRE

Kızamıkçık döküntüleri 3 günde sona erer. Lenf nodları bir hafta ve daha uzun şiş kalabilir, eklem ağrısı ve şişliği 2 haftadan daha uzun sürebilir. Çocuklar yaklaşık bir haftada kendini toplarken yetişkinlerde daha uzun sürer.

PROFESYONEL TEDAVİ

Kızamıkçık antibiyotik ile tedavi edilemez. Çünkü antibiyotikler bakteriyel hastalıklar içindir bu ise viral hastalıktır.

Herhangi bir hamile bir bayan eğerki hasta biri ile temasta bulunursa kadın doğum doktoru ile temasa girmelidir.

EV TEDAVİSİ

Kızamıkçık hafif seyirli bir hastalıktır, özellikle çocuklar için. İnfekte çocuklar evde tedavi edilebilir. Çocuğunuzun ateşini ölçün, ve eğer ateş yükselirse doktorunuzu arayın.

Ateşi düşürmek için, asetaminofen veya ibuprofen verebilirsiniz. Yalnız aspirin kullanmayınız bu çocuğunuzda REYE sendromuna sebep olabilir, karaciğerin işlevin bozan ve öldürücü bir sendromdur.

NE ZAMAN DOKTORUNUZU ARAMALISINIZ?

Ateş 39*C ve üstüne çıkarsa doktorunuzu arayın. Eğer çocuk 6 aydan ufaksa 38 derecenin üzerine çıkınca arayın. Ateş dışında eğer çocuğunuzun klinik durumunda bir değişiklik semptomlarında artma meydana gelirse lütfen doktorunuzu arayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir